CITRUSOK  CSAK AZ ÉRT IS!©
Citrusfélék dézsás tartása a Kárpát-medencében

 

Tavasz


Tavasz közeleg, már el is kezdődött. Az utcán megjelentek a kerékpárosok és a motorosok. A télikertben éledezni kezdenek a növények. A levélhónaljakban megjelennek a halványzöld hajtásrügyek, amelyek hírtelen elkezdenek növekedni... Itt az ideje néhány tavaszi munkának.


Metszés

Kora tavaszi munkálatok része, ilyenkor végezzük. Vágjuk le az elszáradt ágakat, A megmaradt élő ágrendszert pedig alakító metszésnek vessük alá. A lekopaszodott, de még zöld színű ágak is élnek. A túlnyúlt ágakat vágjuk vissza egyharmad részre. Ez a megoldás megakadályozza, hogy  felkopaszodjon a lombozat és azt, hogy később a hosszú ágak végén fejlődő gyümölcs földig húzza azt. Ágas bogas, sűrű lombozatú citrusféléknél pedig a szellősségre is törekedni kell. Minél jobban szétvezetjük metszéssel a lombozatot, kialakítva egy tölcsérformát, annál több fény jut be a belsejébe. Összefoglalva: törekedjünk arra, hogy mire gyümölcsöt érlel a növény, elég erős kell, hogy legyen az ág, hogy megtartsa és ellássa elegendő tápanyaggal. A metszési felületeket kenjük be vízbázisú fagéllel. (Az alkohol tartalmú sebkezelőket itt nem alkalmazhatjuk, mert a citrusfélék ágszáradással válaszolnak rá!)


Lemosó permetezés

Miután eltávolítottuk a felesleges részeket, permetezzük le az egész föld feletti részt úgy, hogy már-már lecsepegjen. Gyakorlatilag teljesen bevonjuk a folyadékkal. Erre a célra megfelel az 5 %-os kálium oleát oldat (készen kapható az üzletekben). Nem tartalmaz méreganyagokat, a telet túlélt esetleges kártevőket az oxigéntől egy vékony filmréteggel vonja be, fizikailag fojtva meg ezáltal. Ettől olajosabb anyagot, amit a kerti gyümölcsfáknál alkalmazunk, még a felkopaszodott citrusféléknél se használjunk, mert az már a leveleket és az ágakat is megfojtja.


Öntözés

Hétről hétre több öntözést igényelnek növényeink. Míg télen alig öntöztük havonta egyszer-kétszer, a hajtások megindulása után már hetente két alkalommal is megöntözhetjük. Ezt is attól tegyük függővé, hogy mekkora kaspóról van szó, milyen meleg van a helyiségben, mennyit párologtat a növény, egyszóval, milyen gyorsan szárad ki a földlabda. Arra azonban nagyon figyeljünk, hogy ne essünk a ló túloldalára. Ha sokat áll tocsogó sárban a gyökérzet, rövid időn belül rothadásnak indul, vagy gombásodni kezd. Itt is él a szabály: csak akkor öntözzük a földjét, ha a felszín 2-3 cm mélységig már kiszáradt. Hajtás idején adagolhatunk a vízhez egy kevés baromfitrágyát, mely a magasabb foszfortartalmával a virágképződést is serkenti.


Kiköltöztetés

Ha a kinti hőmérséklet éjjel sem csökken 6-8 oC fok alá, kiköltöztethetjük állandó helyükre citrusainkat, de előtte is szoktassuk az intenzív napsütéshez. Napfényhez szoktatni nem szükséges azokat a növényeket, amelyeket a teleltető helyén is jól érte a dél-nyugati napsütés  az ablakon keresztül. A citrusfélék kinti helyét célszerű előre kialakítani (pl. fontos, hogy szélvédett legyen valamennyire és délben, délután vagy inkább egész napfény érje)


Porzás, gyümölcskötés

Amikor teljesen kinyílnak a virágok, nagyjából 2 napig alkalmasak a porzásra. Ha kint van ilyenkor már a szabadban, a méhek elvégzik a dolgukat, hiszen lehetetlen ellenállni az erősen illatozó virágkelyheknek. Ha bent van még zárt térben, ez a hideg tavaszokon előfordulhat, akkor finom ecsettel segíthetünk a növénynek. Az ecset végével a porzókat óvatosan nyomjuk rá a bibe ragacsos végére. A virágpor átragad és néhány nap múlva gyümölcsöt köt a növény.

Jó tudni, hogy a fejlettebb, 5-6 éves citrus oltványok némelyike 50-100 virágot is bonthat. Ennek kb. a fele gyümölcsöt is köt. Azt azonban ne várjuk el növényünktől, hogy mindet be is érlelje. A növény rövid időn belül ledobálja a megkötött gyümölcsöket és csak annyit tart meg, amennyit képes beérlelni.