CITRUSOK  CSAK AZ ÉRT IS!©
Citrusfélék dézsás tartása a Kárpát-medencében

 

Nyár


Ebben az évszakban van a megkötött gyümölcsök, a lombozat és a gyökérzet fejlődésének ideje. Ebből kifolyólag citrusainknak rengeteg fényre, tápanyagra és vízre van szüksége. A nyári időszakban a legfontosabb teendők tehát a következők:

  • víz és tápanyag folyamatos utánpótlása
  • elegendő napfény biztosítása
  • átültetés a fejlődés mértékétől függően
  • szaporítás
  • növényvédelmi kezelések (permetezés)

A tápanyag utánpótlás

Legjobb módja, ha valamilyen szerves trágyát alkalmazunk. A műtrágyák és a mesterséges tápoldatok alkalmazását illetően megoszlanak a vélemények. Ha emberi fogyasztásra szánjuk a megtermelt gyümölcsöket, nem jó, ha bizonyos elemek (pl. nitrátok, foszfátok) felhalmozódnak bennük. Minden műtrágya marketing ellenére kijelenthető, hogy kizárólag szerves trágya alkalmazása révén is ugyanolyan jó eredményre jutunk. (Olaszországban több helyen is a narancsültetvények telepítésekor  lótrágyával ágyaznak alá a kiültetendő csemetéknek.) Citrusféléink trágyázására a baromfi-, szarvasmarha-, esetleg lótrágya használható, de ezek keveréke is jó megoldás. Granulált formában is kapható kertészeti árudákban, interneten stb. Az ilyen előkészített, vödrös kiszerelésű termékek nem szagosak, akár a garázsban is tarthatóak. Ezenkívül mellettük szól az a tény is, hogy alkalmazásukkor kisebb a túladagolás veszélye. A kaspó, illetve a földlabda méretétől függően 1-2 marékkal szórjunk a talaj felszínére, egyenletes elosztással. Így az öntözés hatására rövid idő alatt elkezd feltárulni a tápanyag, és folyamatosan adagolódik a gyökerekhez.

A másik megoldás az, hogy vízben feloldva adagoljuk. Egy vödörben kb. 25 dkg granulált szerves trágyát forrázzunk le 10 L forralt vízzel. A hőkezelésre azért van szükség, hogy az esetlegesen megbúvó kártevők lárváit így kiiktassuk (bár a jelenlétükre eleve kevés az esély, ha a gyári előállítás hőkezeléssel jár, de fő a biztonság). A trágyalevet hagyjuk állni 24 órát, ezután alkalmazható. Vigyázat, ne korlátozzuk az öntözést kizárólag az említett táplére. Egyszeri alkalommal, egy 20 cm átmérőjű földlabdára, csak 1,5 - 2 dl táplevet öntözzünk. Utána egy hétig csak tiszta lágyvizet használjunk. Az említett szerves táplé optimális nitrogén, foszfor és kálium tartalommal bír, melynek köszönhetően a növényünk egészséges gyökérzetet, méregzöld lombozatot és egészségesen fejlődő, felhalmozódó nitrátoktól mentes gyümölcsöket fejleszt.


Öntözés

A citrusfélék fejlődéséhez, főleg a növekedési fázisok idején, amikor hajtásokat indít, illetve a hosszabb forró időszakok alkalmával sok vízre van szüksége. Öntözni csak kora reggel és késő este szabad, amikor a hőmérséklet alacsonyabb. Ellenkező esetben gombásodás ütheti fel a fejét a növényünkön, de meg is éghetnek a felcsapódó meleg párától. Az öntözés ideje akkor esedékes, ha a földjének felső rétege, kb. 1-2 cm mélyen megszárad. Ha folyamatosan nyirkos földben áll, nem jut levegőhöz a gyökérzet akár rothadásnak is indul, amit elsőre levélsárgulás, lombhullás jelez. Öntözésről bővebb információ a Talaj-, víz- és fényigény menüpont alatt olvasható.


Átültetés

A vegetációs időszakban egy-egy intenzív növekedési fázis elejére időzítsük az esedékes átültetéseket. Az fiatal egyedek fejlődésük első évében akár többször is átültetésre szorulhatnak, de a több éves oltványokat már 2-3 évig is egy edényben hagyhatjuk. Ha a régi edényt kinőtte a növény - ami onnan látszik, hogy a cserép alján kilóg a gyökérzet több centiméteres része- átültetésre szorul. A régi edény átmérőjétől, maximum 3-4 centiméterrel nagyobb átmérőjű edényt válasszunk, amibe belehelyezve 1,5 - 2 cm hézag marad az új gyökér fejlődésére. Túl nagy edény választásával a növény nem tudja belakni az új otthonát és rendellenesen fog fejlődni... Lehetőleg máztalan, égetett cserepet válasszunk, abból is olyat amelyiknek minél hengeresebb a formája (ellentétben az elkeskenyedő aljú edényekkel, amit könnyen felborít a szél). A műanyag edények felforrósodhatnak a napon, minek következtében hőgutát kapnak a növények. Ezzel szemben a cserép edény átereszt némi vizet, aminek elpárologtatásával hűti önmagát…A cserép aljára vízvezető rétegként kavicsot, cserép darabokat, vagy agyag granulátumot terítsünk 1-2 cm vastagon. Ezután szórjunk bele annyi földet, amire, ha ráhelyezzük a gyökérzetet a régi földréteggel együtt, maradjon felül egy ujjnyi üres rész az edény peremétől számítva.


Növényvédelem - Kártevők

Minden jóindulatunk és hozzáértésünk ellenére időről időre adódhatnak olyan szituációk, amikor növényünk védelemre szorul. A Kárpát-medencében sokkal kevesebb az ellensége a citrusféléknek, mint a mediterrán vidékeken vagy a trópusokon. Az itthon jelenlévő kártevők, mint a tetvek, atkák, poloskák és a különböző gombabetegségek ellen azonban fel kell lépni.

A gazdaboltokban elérhető III. kategóriás (nem engedély köteles) felszívódó és kontaktszerek közül, ha lehet, a kontakt szereket válasszuk. A felszívódó szerek hatása erősebb, de minimális szinten beépül a gyümölcs terméshúsába és héjába. „Amit eszünk, azzá leszünk”- hangzik a mondás. A kontaktszerek, a nevéből sejthetően a növényi részek külső felületén hatnak, viszont a biztonsági idő lejártával inaktívvá vállnak, és langyos vízzel le is moshatóak a gyümölcsről.

Létezik olyan permetszer, mely nem tartalmaz kémiai hatóanyagot, hanem csak bizonyos növényi olajakat (pl.: napraforgó) vagy kálium oleát 5%-os oldatát.  Alkalmazásukkor ezek a szerek vékony filmréteget képeznek a növényi részek teljes felületén, beleértve a kártevők légző nyílásait is, fizikai úton pusztítva el azokat…

Gombásodás

Gomba betegség akkor léphet fel, ha a magas páratartalom nagy meleggel párosul. Például az esőzések utáni intenzív napsütések idején illetve a lakásban a rosszul beállított hő/pára kombináció alkalmával. Jelei legtöbb esetben: egyre növekvő barna foltok a leveleken, levélhullás. A legjobb védekezés a megelőzés lehet. Viszont, ha kivédhetetlen a gombafertőzés, akkor permetezni kell. Erre a célra is használjunk kontaktszert.


A növényvédelmi szerek alkalmazásakor legyünk óvatosak! Olvassuk el és tartsuk be a vonatkozó előírásokat a saját és a környezetünk biztonsága érdekében!


Oltás, szemzés, dugványozás

Ha szeretnénk magoncainkat beoltani, vagy szemezni, esetleg dugványoznánk termő növényről metszett részeket, ezt is nyáron tehetjük meg. Bővebb leírás a Szaporítás menüpont alatt olvasható.










.