CITRUSOK  CSAK AZ ÉRT IS!©
Citrusfélék dézsás tartása a Kárpát-medencében

 

Általánosságok

Az elnevezésekről.

Aki még most kezdi a hobbikertészkedést, annak feltűnhet, hogy szinte minden helyen egyszerre találkozhatunk a növények hétköznapi és zárójelben a latin elnevezéseivel. Pl.: Citrom (Citrus limon). Ezenkívül illő feltűntetni a fajta harmadik nevét, amely segít megkülönböztetni a rengeteg rokon és hibrid társaitól. Pl.: Citrom (Citrus limon) "Lipo". Ez a bizonyos harmadik név "egyszavasítja a keresztezések akár teljes sort elfoglaló jelölését.A botanika mindent latin elnevezésekkel azonosít. A keresztezéseket X jelöli, amely összeköti a hibridek anyanövényeit. Pl.: Citrange (Citrus trifoliata x Citrus sinensis) "Troyer". Ennél a példánál egy hidegtűrő hibrid őseit ismerhetjük fel, ahol a Citrus trifoliata - vagyis a hármaslevelű vadcitrom kereszteződött a naranccsal. A "troyer" elnevezés az egyszavas jellegével segít felisberni, melyik növényről beszélünk. Egy valamire való kertészet a citrusfélék kísérőcéduláin feltűntet mindent. Persze, olyannal is találkozunk, amelynél ez szerepel: Valódi citrom. Talán azért használ ilyen zanzásított elnevezést, hogy megkülönböztesse a magról kelt, termést nem hozó egyedektől, vagy a kirakatban álló műanyag dekorációtól? Ki tudja....Szerencsére ebből van kevesebb.

 

Hibridek

Szinte minden kereszteződött már mindennel a citrusfélék nemzettségében. Az, hogy milyen növények kereszteződtek, merőben befolyásolják a növény és a termése színét méretét, ízét, hidegtűrését, különböző igényeit stb. Éppen ezért fontos tudni, amikor vásárolunk, hogy pontosan mi rejlik a növénykében.

 

Alany

A beszerezni kívánt citrusféle nagy valószínűséggel oltvány lesz. (Ritkább esetben dugvány is lehet) Jó tudni, hogy milyen alanyra van oltva a nemes. A növényt a gyökérzet látja el mindazzal, amit a talajból felszívhat. Az alany merőben befolyásolja a ráoltott nemes vízigényét, növekedési habitusát, vagy akár a gyümölcs ízét is. Amélyebbre hatoló gyökerű alanyok, mint a Volkamer citrom, kevésbé viselik el a dézsás tartásnál a túlöntözést és a pangó vizet. Ezzel szemben a Hármaslevelű vadcitrom alanyra oltott alany, amelynek gyökérzete inkább a talaj felső rétegét szövi át, jobban bírja a hosszú esős időszakokat, túlöntözést, a pangó vizet.

Amennyiben gyors növekedésű alanyra, például grapefruit-ra oltunk, a nemes jobban növekszik, mintha vadcitromra oltanánk. Ezenkívül a termés cukor és savtartalma észlelhetően változhat attól függően, hogy mire oltották. Savasabb gyümölcshúsú termésből származó magból (pl.: citrom magból) olyan alany nevelhető, amely a ráoltott nemes termésének ízét is a savasabb, ugyanakkor kevesebb cukortartalom felé mozdítja. Fordítva is igaz, ha narancs magoncra oltunk citromot, kevésbé lesznek intenzív savai.

Növekedési fázisok

Az év során a citrusfélék akár 3-4 alkalommal is nekilendülnek hajtást, lombot, ezzel együtt gyökeret növeszteni. Ilyenkor lehet átültetni, ha kinőtte az edényét, illetve ilyenkor lehet oltani, szemezni.A új hajtások ilyenkor a legkiszolgáltatottabbak a kártevőknek. Ha ebben az időben szúrja meg a hajtásokat valami (atka, tetvek stb) a kifejlődő hajtás is sérült, fejletlen lehet, ezért legyen gondunk rá, hogy a növényünk, ilyenkor különösen, kártevőktől mentes legyen.

Áthelyezni sem érdemes ilyenkor, hiszen a hajtás is arról tanúskodik, hogy a fejlődési ciklusnak éppen megfelelő helyen van a növényünk. Ha ennek ellenére ledobálja, leszárítja a friss hajtásait, valami probléma lehet a háttérben: Hirtelen hőmérséklet változás, túlöntözés, kiszáradás, vagy gombafertőzés, ami ellen tenni kell.


Milyen citrusfélét válasszunk?

Ha valaki úgy dönt, hogy megpróbálkozik citrusfélék tartásával, felmerül a kérdés, hogy milyennel is érdemes kezdeni. Egyáltalán mire érdemes figyelni a vásárlás előtt. Ahhoz, hogy kezdőként eldönthessük, milyen citrusfélével érdemes próbálkozni, figyelembe kell vennünk a helyi adottságainkat és korlátainkat.

Talán a legfontosabb szempont, hogy eleget tudunk majd tenni vagy sem a növények teleltetési igényeinek. Egész évben garantálni tudjuk – e a gondoskodást, víz és tápanyag ellátást és nem utolsó sorban a helyet az egyre terebélyesedő lomboknak? Ezek mind olyan kérdések, melyeket át kell gondolni, mielőtt vérnarancs-, pomelo-, vagy citromfa csemetét vásárolnánk.

Vannak olyan citrusfélék, melyek törpe termetűek és lassan nőnek, ezért udvarral és erkéllyel nem rendelkezőknek ajánlott ilyet vásárolni. Olyanok is vannak, amelyek néhány év alatt 1,5 méteresre nőnek. A növekedési habitus mellett azt is érdemes tudni, hogy mely citrusfélék érzékenyek huzatra, szárazságra, túlöntözésre, kártevőkre valamint más nevelési körülményre és melyek nem. A jártasabbak azt is megérdeklődhetik, hogy milyen alanyra vannak oltva a vásárolni kívánt csemeték. Mindent egybevetve a következő szempontokat érdemes figyelembe venni citrusfélék vásárlásakor:


  • életkörülmények biztosítása (évközben kedvező fekvés, télen teleltetés)
  • fagytűrés, fagyérzékenység
  • növekedési habitus (helyigény)
  • érzékenység a környezeti behatásokra (huzat, erős napfény, szárazság stb.)
  • produktivitás (terméshozam)
  • tüskék jelenléte, vagy hiánya (kisgyermekes családoknál lényeges)
  • Vízigény


Ha már megszületett a döntés, hogy milyen citrusfélére vágyunk, válasszunk egészséges növényt, ezzel sok bosszúságtól kíméljük meg magunkat. A többszörösen leárazott csemetének örülhetünk is, de ha gyanúsan ritka a lombja, ha sárgák, vagy foltosak a levelei, netán élősködőkre utaló jeleket vélünk rajta felfedezni, inkább ne vegyük meg. Otthon a betegségek felerősödnek, a kártevők átterjedhetnek más növényekre is, talán örökre elveszi kedvünket a citrusfélék tartásától.














.