CITRUSOK  CSAK AZ ÉRT IS!©
Citrusfélék dézsás tartása a Kárpát-medencében

 

Ősz

 

A növények a fény intenzitás és a hőmérséklet csökkenéséből és az egyre rövidülő nappalok hatására lassítják anyagcseréjüket.Ez az évszak is, akár a tavasz, külön időszakokra bontható. A szeptemberi időjárás sok esetben nyári melegeket hoz. A növények ágain méretes, félérett gyümölcsök díszelegnek. A hosszú napos órák, a kitartó meleg lehetővé teszi, hogy továbbra is a kertben, vagy az erkélyen hagyjuk a citrusféléket. Így jobban feltudnak készülni növényeink a téli hónapokra, és a gyümölcsök is fejlettebbek lesznek. Az október talán a legszebb, a hőmérsékleti viszonyokat nézve átmenet a tél és a nyár között. A november pedig a tél előfutára, tekintettel a fagypont közeli hőmérséklet minimumokra.

 

Trágyázás tápoldatozás

Az utolsó trágyázás valamikor, szeptemben elején történjen. A szeptember utáni időszakban kiszórt tápanyagok már nem kerülnek felhasználásra, csak különböző betegségeknek szolgál melegágyul.

 

Beszoktatás

Akár a gyerekeket az óvodába, a növényeinket is szoktatni kell az új helyükre. Ezt leginkább akkor érdemes elkezdeni, amikor a legkissebb a hőmérséklet különbség a benti és a kinti hőmérséklet között. Ez sok esetben október eleje. Ilyenkor a kinti hőmérséklet 5 és 15 oC között van, és a "benti" hőmérséklet sem tér el ettől az intervallumtól. Ha van egy fűtetlen szobánk, vagy üvegezett, fényes verandánk, ahol a téli hőmérséklet nem esik 5 oC  alá, tökéletes teleltető hellyel rendelkezünk. Ha jól időzítettük a betelepítést, növényeink nem sínylik meg a költöztetést sem.

 

Öntözés

Az őszi lehülések előrehaladtával a citrusfélék lassan álomba szenderülnek. Hétről hétre kevesebb vizet igényelnek. Míg nyáron, szinte minden nap öntöztünk, finom átmenettel eljutunk arra a szintre, amikor a téli hónapokban havonta egyszer, maximum kétszer öntözünk lágy vízzel. (Némileg kivételt képeznek azoka növények, melyek nagyon száraz helyen, példáúl kazánházban telelnek. Ott hetente öntözni kell és naponta szellőztetni illetve párásítani a levegőt.) A vízigénye a növényeknek úgy is kitapasztalható, hogy megfigyeljük, milyen hosszú ideig képesek levélszáradás, fonnyadás nélkül kibirni. Amennyiben nem "jeleznek" a levelek, ne öntözzünk. Októberben kb. heti egyszer, novemberben inkább egy - két hetente egyszer öntözzünk. Már a teleltetés megkezdése után is kerüljük az ide-oda mozgatást, mert késő ősszel és télen törékennyé vállnak a levélszárak.

 

Lemosó permetezés

Akárcsak tavasszal, ősszel is kálium-oletát oldatos lemosó permetezésnek vetjük alá a teleltetni kívánt növényeket. Ezt közvetlen a beköltöztetés idején tegyük meg.

 

Szellőztetés

Az őszi napsugarak még felhevíthetik a veranda, vagy a télikert levegőjét, ezért gyakran szellőztessünk, de kerüljük a huzatot, mert arra levélhullással válaszolnak a citrusfélék.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.